23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Laserrök – ett mycket hälsofarligt ämne

Annons

Lasermärkning, lasergravering, lasersvetsning med flera är tekniker som vi alla känner till, men hur många av oss känner till att laserröken är ett mycket hälsofarligt ämne?

Vid laserbearbetning av metall frisläpps damm som innehåller tungmetaller och vid laserbearbetning av legerade metaller frisätts ämnen som nickel, kobolt och krom.

Annons

I värsta fall tas alla dessa ämnen upp av kroppen, vilket kan leda till ökad cancerrisk, sjukdomar på andningsorganen och problem med det kardiovaskulära systemet.

Alla föroreningar oavsett storlek påverkar människor, maskiner och miljö. Det är en skyldighet att se till så att utsugs- och filtreringstekniken fungerar på arbetsplatsen så att de anställdas hälsa skyddas på ett tillförlitligt sätt.

Annons

Ett utsugs- och filtreringsaggregat hjälper även till att skydda maskiner och miljö eftersom de farliga partiklarna stannar i filtret.

Med utsugs- och filtreringsaggregat från ULT AG hjälper Solectro företag med rätt lösning för den specifika utrusningen och bearbetningsprocessen.

Annons

Solectro grundades 1983 av Gerhard Tetzlaff.

Verksamheten omfattas av ett brett spektrum av utveckling, produktion, försäljning och service av komponenter för automatisering, komplettlösningar, specialmaskiner, robotar, CNC-maskiner, CNC-fräsverktyg, PCB-prototyping, Laser, SMD samt dentalmaskiner.

Annons

Solectro är beläget i Lomma som ligger cirka 10 minuter från Malmö och Lund.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.063|instance-web02