23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Tar hem första exportordern

Har fått förfrågningar över hela världen.
Annons

Linköpingsföretaget Edeva har fått en order i Australien. Det skriver företaget i ett pressmeddelande.

Perthbaserade Curtin University beställer ett Actibumpsystem till sitt campus.

– Det känns otroligt kul med en första exportorder, säger vd David Eskilsson.

Annons

Företaget uppger att det har fått förfrågningar på sitt system över hela världen och i princip alla världsdelar.

– Vi för diskussioner med företag, kommuner och regioner världen över, säger David Eskilsson.

Annons

Det finns för närvarande 30 Actibump-enheter installerade i Sverige. Dessa finns i Malmö, Linköping, Västerås, Helsingborg, Uppsala och i betalstationen på Öresundsbron.

Annons

Actibump är ett dynamiskt farthinder. Men det blir bara ett hinder för den som kör för fort. Till exempel kan bussar köra över det i skyltad hastighet utan att obehag ska uppkomma.

Annons

Edeva grundades år 2009 och bland kunderna finns kommuner, städer, offentliga myndigheter, universitet, vägtullstationer, logistikcenter, industrier, hamnar och flygplatser.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|