23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Första ordern på ny automationsutrustning för AP&T

Arbetet omfattar en pressrobot samt en uppgradering av styrsystemet.
Annons

Brittiska Baxi, som tillverkar värmepannor och varmvattenberedare, väljer den nya generationens automationsutrustning från AP&T. Det framgår av ett pressmeddelande.

AP&T har huvudkontor och produktion i Ulricehamn. Vidare finns ytterligare en svensk produktionsenhet i Torsås.

Annons

Ordern omfattar bland annat en ny SpeedFeeder pressrobot och uppgradering av styrsystem till befintlig AP&T-press.

Utrustningen ska användas för tillverkningen av höljen och chassier. Installationen vid Baxis produktionsanläggning i Preston kommer att ske under första kvartalet.

Annons

Baxi blir därmed först i Storbritannien med AP&T:s nya generation av SpeedFeeders, som är cirka 20 procent lättare och betydligt energieffektivare och snabbare än tidigare.

Annons

– Vi har mycket goda erfarenheter av AP&T:s lösningar och är övertygade om att den nya utrustningen kommer att bidra till att ytterligare effektivisera vår produktion, säger Paul Clayton, Baxi Engineering Support.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|