23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

KUKA inleder samarbete med e-motions

Nu inleder KUKA Nordic samarbete med automationsföretaget e-motions.

– Med e-motions expertis och nätverk inom tillverkningsindustrin ser vi en framtid där vi tillsammans kan öka produktiviteten hos våra kunder, säger Christoffer Lindblad, Service Account Manager på KUKA Nordic.

Smålandsföretaget e-motions arbetar mot alla typer av tillverkningsindustrier men och också e-handelsautomation. Företaget har nyligen introducerat produktserien ARGOS som består av en komplett maskinbetjäningscell. Kunderna kan välja på ett flertal robotostorlekar inom KUKA Cybertech- och Iontecfamiljerna.

– Samarbetet med KUKA betyder att vi kommer att kunna leverera en innehållsrik, tidsenlig paketlösning till ett attraktivt paketpris. Med KUKA:s produkter ser vi fram emot nya, innovativa lösningar, säger e-motions vd Nils Brunke.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.147