23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

AMF och Folksam investerar i Volvo Cars

Annons

AMF köper preferensaktier i Volvo Cars till ett nominellt belopp om 750 miljoner kronor.

– Vi är glada över möjligheten att öka vårt engagemang i Volvo Cars. Investeringen ger våra sparare en bra stabil avkastning i förhållande till risk, och har potential att växa i betydelse vid en eventuell framtida börsnotering, säger Anders Oscarsson, aktiechef och ägaransvarig AMF, enligt ett pressmeddelande.

Annons

Transaktionen sker i samband med att Första AP-fonden säljer sitt innehav.

Även Folksamgruppen förvärvar ytterligare preferensaktier i Volvo Cars till ett nominellt belopp om 750 miljoner kronor.

Annons

Därmed har Folksamgruppen investerat totalt 1,75 miljarder kronor i preferensaktier utgivna av Volvo Cars.

AMF har investerat totalt 3,25 miljarder kronor i preferensaktier utgivna av Volvo Cars.

Annons

– Volvo Cars är ett välskött lönsamt bolag med en robust forsknings- och tillväxtstrategi, och har goda möjligheter att möta även ett mer utmanande marknadsläge. Volvo Cars är därutöver ett bolag som slår ann en särskild sträng hos många svenskar givet sin historia, och bidrar på ett positivt sätt till Sveriges ställning som framgångsrik industri- och forskningsnation, säger Anders Oscarsson vidare.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.171|instance-web03