23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Deras skumplast används i rymdraketer

Företaget Recticel i Gislaved grundades 1920 och är ett av de första plastföretagen i Gnosjöregionen.

Recticel ingår i en belgisk företagsgrupp med totalt cirka 8 000 medarbetare. Koncernen är en av världens största aktörer inom skumplast.

Ett av Recticels ben är Technical Foam vars produkter används inom flera olika typer av områden.

– Mycket av våra produkter går till bilindustrin, exempelvis tillverkar vi skumplast som sedan lamineras i själva bilinredningen. Vi gör också bränslefilter, filter till fläktar, vi gör stommarna som vindkraftverkens rotorblad gjuts kring och vi säljer till och med komponenter som ingår i ljuddämpande paneler till rymdraketer, säger Ronnie Petersson, försäljningschef Technical Foam, till mässorganisationen vid Elmia Subcontractor i ett färskt reportage.

Recticel arbetar främst med flexibel polyuretancellplast (i dagligt tal kallat skumplast) av polyeter- eller polyestertyp.

Men de använder även andra cellplaster och material som polyeten, PVC, cellgummi, filtermaterial, textila material med eller utan adhesiv.

Materialen tillverkas i stora volymer och är ofta skräddarsydda för att möta efterfrågade egenskaper från många olika branscher inom alla typer av industri.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.126