23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

De börjar sälja en ny värmekamera för industriell automation

Kistaföretaget Hugo Tillquist tar tillsammans med Fluke Process Instruments in produkten ThermoView.
Annons

Kameran har en konstruktion som är anpassad för att klara av krävande miljöer.

Tillsammans med en programvara som beskrivs som intuitiv, kraftfull och analytisk så innebär produkten en fullt ut integrerad lösning för temperaturkontroll, övervakning och lagring av data.

Annons

Tanken är att åstadkomma spårbarhet av processer och produktkvalitet.

ThermoView TV40 levereras som standard med en inbyggd lins. Den går att använda i en omgivningstemperatur upp till 50°C och är utrustad med en IP67-kapsling samt robusta täta kontakter.

Annons

Hugo Tillquist är ett teknikhandelsbolag som har varit verksamt i mer än 120 år och jobbar inom kraft- och industriautomation där Norden utgör den största marknaden.

Annons

Bolaget är distributör via representation av ett fyrtiotal utländska leverantörer (agenturer) och säljer både kundanpassade lösningar och standardprodukter.

Annons

Koncernen omsätter omkring 150 miljoner kronor och de har även ett dotterbolag i Nyköping som säljer mätinstrument.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|instance-web02