23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Celsa Steel Service bygger ut lager

Företaget vill möta en högre efterfrågan.

För att möta en växande efterfrågan på Celsas betongkomplementsprodukter har armeringsproducenten Celsa etablerat ett större lager i Halmstad. Satsningen på betongkomplement inleddes för tre år sen och idag förses många av Celsas armeringskunder även med komplementsprodukterna.

– Vi förväntar oss en fortsatt stark tillväxt inom produktområdet Betongkomplementsprodukter och vi har redan börjat se över alternativ för fortsatt expansion, säger Thomas Eriksson, affärsområdesansvarig på Celsa, i ett pressmeddelande.

Delar av Celsas tidigare lagerlokal har gjorts om till en produktionslinje för egentillverkade produkter inom produktområdet.

– Celsa är specialister på tillverkning av stålprodukter så det är naturligt att man nyttjar befintlig produktionsutrustning och kunnande för att bidra in i det nya verksamhetsområdet, säger Andreas Lindquist, produktionschef.

Celsa Steel Service har sina rötter i Halmstad stålverk.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.157