Bakgrunden är att företaget har haft en positiv trend i omsättningen under de senaste åren. Därför har de tecknat avtal om en investering i ännu en rullformningslina.
Det är den andra investeringen i sitt slag och innebär en ökad kapacitet. Planerad driftstart är till oktober.
Annons– Vi har en fortsatt positiv efterfrågan för vårt affärsområde. För att klara den omedelbara framtidens ökande efterfrågan har vi tecknat avtal om ytterligare maskinförvärv, säger Jonas Lönnblom, affärsområdeschef för Skeppshult Supply, enligt ett pressmeddelande.
AnnonsSkeppshults Press & Svets har 65 medarbetare och omsätter 170 miljoner kronor. Företaget ingår i koncernen Lundahl/Hall med en omsättning på totalt 400 miljoner kronor.
Skeppshults Press & Svets består av tre affärsområden. Under namnet Skeppshultstegen utvecklar, tillverkar och säljer företaget ett sortiment av stegprodukter som levereras till industrier och byggvaruhus i hela Norden.
AnnonsAffärsområdet Skeppshult Service erbjuder hyrköp samt service och utbildning av företagets produkter.
Inom Skeppshult Supply verkar företaget som en komplett systemleverantör främst i Europa. Kunderna finns inom fordons-, vitvaru- och möbelindustrin.
AnnonsProduktionsanläggningar är belägna i Skeppshult och i Hjo.
Annons