23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Tar hem affär på robotlinje

Evomatic tecknar ett avtal med en av de större aktörerna på marknaden. Linjen omfattar totalt sju stycken Yaskawa-robotar.

Den robotlinje som Karlshamnsföretaget Evomatic ska skeppa ut är försedd med totalt sju stycken Yaskawa-robotar, enligt ett pressmeddelande.

Bakgrunden är att företaget under lång tid har arbetat i ett större well-projekt med en av de större aktörerna på marknaden.

Den nya affären är ett helhetsåtagande där de med egen personal ansvarar för konstruktion av el och mek samt PLC/robot.

Dessutom ska företaget utföra komplett installation och driftsättning ute hos kund.

Evomatic är ett automationsföretag med kunskap inom mekanik, elteknik, robotteknik, programmering och installation. Företaget har funnits sedan 1998. I dag sysselsätter de ett 70-tal medarbetare.

Automationsföretaget arbetar över hela landet med aktörer inom vitt skilda branscher som automotive, tillverkningsindustri, engineering och livsmedelsindustri.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125