Leverantören av kommunikations- och ledningssystem Celab Communications har tecknat ett avtal med Volvo Cars.
Testbanan är uppbyggd på ett sådant sätt att man kan ”simulera” bilens förväntade livslängd under normala förhållanden på några månader.
På de många olika banorna kan allt från topphastighet till rostskydd, fjädring och aktiv säkerhet testas oavbrutet, dygnet runt.
AnnonsUnder hösten kommer ett nytt digitalt kommunikationsradiosystem att installeras på anläggningen.
Systemet tillåter såväl gruppkommunikation som telefonliknande individsamtal och larmsamtal.
AnnonsFör att effektivisera trafikledningen kommer systemet att kompletteras med Celabs ledningsplattform. Med den kommer trafikledarna exempelvis kunna real-tidspositionera enheter på den inbyggda kartan, styra kommunikationsvägar, sammansättning av talgrupper eller genomföra utrop direkt i PA-systemet.
AnnonsCelab har sedan tidigare installerat ett liknande system hos Volvo Hällereds närmaste granne AstaZero, en annan testbana med fokus på aktiv trafiksäkerhet.
Annons Annons