23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Full fart hos gotlandsföretag

Gotlands verktyg och formsprutning och RP Mold vill bli bäst i världen och de är på väg mot målet – företaget får i dagsläget fler förfrågningar än de kan klara av.

Gotlands verktyg och formsprutning GVF grundandes för tolv år sedan och för några år sedan gick de ihop med Trelleborg Sigma och bilda RP Mold i Klintehamn skriver helagotland.

Växer så det knakar

Företaget har idag sex anställda och växer hela tiden.

-Inom ett år har vi alla gånger köpt en till maskin och anställt en kille till. Lågkonjunkturen börjar släppa, vi ligger i ett perfekt läge. Vi har en toppmodern verkstad, kan ta jobb var som helst ifrån i världen - och jag får min mjukvara testad varje dag, hela tiden säger Joakim Möller en av GVFs grundare till tidningen.

madCam

madCam är ett program som Joakim Möller har utvecklat. Det är et cad/cam program som kompletterar ritprogrammet Rhinoceros.

Företaget har sålt ca 400 licenser av madCam, bland annat till Yale i USA, KTH i Stockholm och sju till Kina.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.14