Areco Metals blir ett fristående bolag inom Areco-koncernen från den 1 maj. Det framgår av ett pressmeddelande.
De är ett globalt företag som hanterar inköp, distribution och lagerhållning av råmaterial. Inköpen sker från några av världens främsta och mest moderna stålverk i och utanför Europa.
Areco Metals erbjuder tunnplåt i flera olika kvaliteter och dimensioner. Det 15 000 kvadratmeter stora råvarulagret i Helsingborgs hamn har en kapacitet på 30 000 ton och därifrån skickas leveranser inom 24 timmar till kunder i Europa.
Bolaget uppger också att det är i full gång med att etablera ett Steel Service Center i Malmö som är färdigt 2017. Byggnationen av den 4 500 kvadratmeter stora fabriken börjar de närmaste veckorna.
Areco-koncernen omsätter 1,2 miljarder och har 200 medarbetare.
I koncernen finns även bland annat Areco Profiles som tillhör Nordens största producenter av byggplåt för tak- och väggprofiler, takpannor och tillbehör. De har bland annat två fabriker i Malmö.