23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Ska sätta upp tillverkningslösning för moduler

Den årliga omsättningen från uppdraget är 5 miljoner euro.

Industritillverkaren Hanza har tecknat ett avtal om att genomföra en ny tillverkningslösning. Den årliga omsättningen är 5 miljoner euro. Det framgår av ett pressmeddelande.

– Vissa bitar kommer kunna hanteras med befintlig personal, framför allt ”part production”, dock för att kunna tillverka och montera allt så kommer vi behöva ta in en del nytt folk också, uppger Thomas Lindström, chef för Business Solutions på Hanza, för Metal Supply.

Bolaget ska upprätta en tillverkningslösning för att leverera kompletta moduler till en kunds produktionsanläggning i Finland.

Komponenter kommer att tillverkas i Hanzas kluster i Estland och modulmonteringen kommer att ske i närheten av kunden i Finland. Tillverkningen påbörjas under det andra kvartalet och beräknas nå full kapacitet inom ett år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.079|instance-web02