VA Automotive, med bas i Hässleholm, har fått en order värd 15,7 miljoner kronor. Det framgår av ett pressmeddelande.
Affären uppges innebära att affärsområdet VA Tooling har en väldigt god beläggning första halvåret 2017 där även vissa delar av ordern spiller över till tredje kvartalet.
– Ordern ger sysselsättning i våra fabriker i Tyringe och Dalstorp. Inga nyanställningar på grund av den tagna ordern, uppger VA Automotives vd Lars-Åke Grundmark för Metal Supply.
Slutkunder för ordern är Volvo Cars, Scania och BMW.
Större delen av ordersumman är tillverkning av pressverktyg för den tyska underleverantören Gedia, en kund som uppges växa sig allt större för bolaget.
"Detta är återigen en bekräftelse på att satsningen vi startade för något år sedan på den tyska marknaden nu bär frukt", skriver VA Automotive.
Exempel på produkter som VA Automotive tillverkar är ryggstödsramar, integrerade bilbarnstolar, airbaghus, pedalsystem, pressformade komponenter, chassikomponenter med mera. Vidare tillverkar bolaget medelstora till stora verktyg samt verktygsutrustning för serieproduktion av komponenter.