23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Faurecia satsar på utveckling

Faurecia i Torsås har precis varslat personal om uppsägning, men nu blickar man framåt och utvecklingsavdelningen jobbar på högtryck.
Annons

Faurecia har precis varslat personal om uppsägning på grund av de tuffa tiderna i fordonsbranschen, läs

Metal Supplys artikel här

.

Men trots detta blickar man framåt på Faurecias utvecklingsavdelning i Torsås. Framtiden bjuder på både tuffa utmaningar och möjligheter, tycker utvecklingschef Kristian Althini. Han berättar att företaget har lyckats få spännande nya projekt till både Aston Martin och Scania och att utvecklingsavdelningen aldrig förr har haft så mycket att göra.

Annons

Utvecklingsavdelningen tror på affärer på den tunga fordonssidan efterhand som avgaskraven skärps. Faurecias nisch är svetsade grenrör som är dyrare än gjutna grenrör, men också lättar och klarar högre temperaturer – viktiga fördelar när avgaskraven skärps. Faurecia har tagit flera order hos Scania och hoppas att samarbetet ska fortsätta.

Annons

Utvecklingsavdelningen satsar också på specialrör i mindre volymer, och här nämner Kristian Althini Aston Martin som ett typexempel. Företaget har utvecklat ett grenrör till Astons V8-motor som går i produktion i Torsås våren 2010.

Annons

Källa: nyheterna.net

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web01