23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Från konkurs till framtidstro – verkstadsföretaget räddas

Efter att pandemins skatteanstånd fällde Jitech i augusti och vd Roland Johnsson tvingades kasta in handduken, har konkursboet nu fått nya ägare. Ironiskt nog är det just Johnsson själv – tillsammans med en ny investerare – som tar över bolaget. I en intervju med Metal Supply berättar han mer.

I en intervju efter konkursbeskedet i augusti berättade Jitechs tidigare vd Roland Johnsson hur pandemins skatteanstånd till slut blev företagets fall. Trots nedbetalningar på över 18 miljoner kronor blev återbetalningsplanen för tung, bankerna drog in krediter och en viktig kundaffär gick förlorad. 

Johnsson menade i att konkursen var oundviklig och riktade skarp kritik mot statens hårda avbetalningskrav. Samtidigt framhöll han att driften fortsatte som vanligt i väntan på nya ägare – och att han själv stöttade som konsult under en övergångsperiod.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.063