23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

PFAS försenar Per Geijer-projekt

Arbetet har stoppats upp och åtgärderna förväntas försena projektet med ett halvår.
Annons

LKAB har stött på problem i deras arbete med att driva en flera kilomeneter lång undersökningsort mot Per Geijer-fyndigheten i Kiruna. Vatten som är förorenat med PFAS trängde in i tunneln redan i november och har gjort att arbetet stått still i flera månader. Det rapporterar P4 Norrbotten.

Annons

Föroreningen tros komma från en före detta brandövningsplats intill Luossavaaara. Bolaget arbetar nu med att sanera och kommer att bygga ett reningsverk, men räknar med att projektet försenas ett halvår.

Annons

Syftet med tunneln är att närmare undersöka förekomsten av järnmalm, fosfor och sällsynta jordartsmetaller. Enligt tidigare kommunikation uppskattas mineraltillgångarna i Per Geijer till 1,7 miljoner ton. LKAB har ansökt om att göra Per Geijer till strategiska EU-projekt enligt Critical Raw Materials Act (CRMA).

Annons

Du kan läsa mer om det här, här och här.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.219|instance-web03