Korrosion: hotet som stänger ner datacentret
Den snabba utvecklingen av molnlösningar och AI har ökat behovet av datacentrar och superdatorer. Dessa anläggningar kräver enorma mängder kraft som snabbt omvandlas till värme.
Den snabba utvecklingen av molnlösningar och AI har ökat behovet av datacentrar och superdatorer. Dessa anläggningar kräver enorma mängder kraft som snabbt omvandlas till värme.
För att motverka överhettning byggs stora kyltorn i anslutning till datahallarna. Dessa är i drift under varma sommarmånader och går på tomgång vid kallt väder. Oavsett årstid är det viktigt att vidta proaktiva åtgärder för att bekämpa korrosion och upprätthålla ett hälsosamt system på lång sikt.
Problem med korrosion i kylvattensystem
Korrosion i rörledningar och annan utrustning förkortar kylsystemets livslängd och ökar stilleståndstiden vid reparationer - för att inte tala om de kostnader för vattenskador som kan uppstå vid läckage. Dessutom kan korrosionsrester täppa igen systemet eller förorena vattnet genom högre nivåer av järn och andra metaller. Dessa problem kan undvikas genom att arbeta korrosionsförebyggande och i slutändan spara både tid och kostnader.
Korrosionsskydd under drift
Även om korrosionsinhibitorer är en standardkomponent i vattenreningsprogram för aktiva kylsystem eller kyltorn förbises de ibland. Om en korrosionsinhibitor saknas kan man tillsätta ett rostskyddsadditiv från Cortec. Produkterna ger ett omfattande skydd tack vare korrosionsinhibitorer som verkar både i kontakt- och ångfas och skyddar metallytan såväl under som över vattennivån. Det är också en utmärkt ersättning för silikater, fosfater och nitritbaserade föreningar där avfallsbegränsningar gäller.
Korrosionsskydd under stillestånd
Medan användningen av en korrosionshämmare
under drift är normal praxis, är skydd av kylare eller kyltornsystem som sitter sysslolösa under kallt väder mindre utbredd än det borde vara. När vattenreningsprogrammet är inaktivt ökar risken för korrosion från kvarvarande fukt eller kondens som uppstår när temperaturen och luftfuktigheten varierar.
Vid temperaturer över fryspunkten kan datacenter välja att ha sitt kylsystem i väntläge genom att tillsätta Cortec VpCi 649 BD, ett additiv med effektiva rostskyddsinhibitorer. Om frysning är ett problem kan man tömma ur vattnet efter tillsats av VpCi 649 BD. Korrosionsinhibitorerna diffunderar genom det tomma utrymmet och bildar ett skyddande molekylärt lager på metallytorna så länge systemet förblir stängt. När temperaturen är tillräckligt hög för att återgå till drift, kan kylvattensystemet startas om utan att först behöva rengöras från rostskyddsadditivet.
Förebygg och bekämpa korrosion
Med den snabba utbyggnaden av datacenter för molntjänster och AI ökar behovet av effektiva kyllösningar. Kontakta oss för en diskussion om hur du minimerar korrosionsproblemen i kylsystem och kyltorn under drift och i stillestånd.
Kontakta gärna vår produktansvarige Mats Gunnemyr för mer information och rådgivning.