Aero Materiel AB; gummimutter med många användningsområden
Aero Materiel AB lagerhåller fästelement där gummimuttrar utmärker sig då den är lämpad för många olika användningsområden. Monteras som en traditionell blindnitmutter men behöver inget specialmaskin.
När skruven monteras expanderar gummimuttern i tjockt material med bottnande hål alternativ i tunnväggiga material. Gummimuttern är idealisk för att täta av runt hålet, den reducerar vibrationer och ljud samtidigt som den inte är elektriskt ledande.
Gummimuttern passar utmärkt för infästning i sprödare material som plast och glas då den är skonsam mot hålkanterna.
Montering i betong och lättbetong är inget problem då gummimuttern inte ställer några större krav på hålets kvalité utan fyller ut alla ojämnheter.
Sortiment från M3 till M12 för olika materialtjocklekar.
För information om övriga fästelement som korgmutter, KaptiNut, blindnitmutter se www.aeromateriel.com
För mer information kontakta
Bo Murath
Aero Materiel AB
Box 5031
550 05 Jönköping
036-34 44 44
bo.murath@AeroMateriel.com