23948sdkhjf

Götaverken på internetauktion

Holländska ägaren Damen har gett PS Onlineauktioner uppdraget att sälja ut svarvar, fräsar, pressar, svetsar, truckar och annan utrustning från det 20 000 kvadratmeter stora varvsområdet.
– Det är så mycket att vi måste dela upp auktionen på fem omgångar. Den första avslutas den 11 december och de andra auktionerna hålls i början av nästa år, säger Per Henriksson, vd för PS Onlineauktioner, i ett pressmeddelande.

Enligt PS Onlineauktioner är det tusentals maskiner och andra verkstadsinventarier som går ut på försäljning. ”Det mesta är modern utrustning från 2000-talet, men det finns också maskiner med en historia från den tid då Götaverken fortfarande var ett av världens största skeppsvarv och de tre storvarven tillsammans var Göteborgs största arbetsgivare och exportföretag”, skriver auktionsföretaget.

Det var i april i år som Damen Shiprepair Götaverken begärdes i likvidation och ett 70-tal anställda sades upp.
Kommentera en artikel
Utvalda artiklar

Nyhetsbrev

Tipsa en kollega

0.078