23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

LKAB anpassar organisationen utifrån ny strategiplan

Efter en reviderad strategiplan ska det nu genomföras organisationsförändringar inom LKAB
Vid LKAB:s styrelsemöte i februari beslutades om en reviderad strategiplan som bland annat sätter fokus på fortsatt tillväxt, energianvändning och en effektiv produktion och logistik. Därför genomförs nu förändringar i organisationen. I syfte att minska energianvändningen, klimatpåverkan och energikostnaderna bildas den 1 mars en ny enhet med totalansvar för energi i LKAB. Energidirektör och chef för energienheten blir Anders Kitok som närmast varit produktionsdirektör på LKAB.

- Med den nya organisationen kraftsamlar vi allt energiarbete på en enhet och kan därmed lyckas med att nå våra högt ställda mål, säger vd Lars-Eric Aaro i ett pressmeddelande.

Produktionsdivisionen Mining kommer i fortsättningen att inkludera logistikfunktionen, vilket innebär totalansvar från gruva till kund. Till produktionsdirektör för den nya enheten utses Markus Petäjäniemi som närmast varit direktör för marknad och logistik.

– Genom att återföra logistiken till Mining skapar vi ett totalansvar från gruva till kund och kan därmed vässa vår kostnadseffektivitet ännu mer, säger Lars-Eric Aaro.

Marknadsdivisionen blir en renodlad marknads- och försäljningsorganisation, vd Lars-Eric Aaro går in som tillförordnad enhetschef från 1 mars.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109