23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

SSAB erbjuder kortare arbetstider

Stålkoncernen erbjuder sina anställda att gå ner i tid och lön, förhoppningen i Luleå är att 800- 900 personer ska ta erbjudandet

SSAB erbjuder all sin personal en arbetstidsförkortning- 80 procent arbetstid med 90 procents lön samt friskvårdsaktiviteter på ledig tid, skriver Nsd. Koncernen väntas spara in 75 miljoner kronor.

- Vi hoppas att 800-900 personer ska nappa i Luleå, säger Stefan Enbom, platschef på SSAB i Luleå i artikeln.

Förhandlingar med facket avslutades idag.

- Förhandlingarna är slutförda. Även facken inser att läget är besvärligt för oss. Nu går erbjudandet ut till tjänstemännen och IF Metalls medlemmar, säger Stefan Enbom, platschef på SSAB i Luleå.

Arbetstidsförkortningen börjar gälla från den 1 december, förutsatt att tillräckligt många av personalen går med på det. Lösningen kommer att gälla i 6 månader och ses som en engångslösning.

- Så fort det vänder och vi behöver öka produktionen, då återgår vi till full arbetstid.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.128|