Alfa Laval har tagit en order för leverans av Alfa Laval Packinox värmeväxlare från en av världens största petrokemianläggningar i Saudiarabien. Ordervärdet är cirka 120 miljoner kronor och leverans beräknas påbörjas under 2013 och avslutas 2014.
Alfa Laval Packinox värmeväxlare kommer att användas i en katalytisk omvandlingsprocess för framställning av xylen som används för tillverkning av bland annat syntetisk nylon och PET-flaskor.
-Denna order bekräftar Alfa Lavals starka ställning som leverantör av energieffektiva lösningar till raffinaderier och petrokemisk industri. Våra unika Packinox värmeväxlare har bevisats vara det optimala valet i dessa krävande applikationer, säger Lars Renström, VD och koncernchef för Alfa Laval i ett pressmeddelande.