23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Stor efterfrågan på sommarvikarier inom metallbranschen

I sommar kan du testa att jobba som processövervakare inom metallproduktion. I alla fall om du bor i Norrbotten.

Yrket ligger på plats två över de mest utannonserade sommarjobben i Norrbotten med sina 220 lediga platser, skriver Norrbottens-Kuriren.

Marita Lundgren är enhetschef på Arbetsförmedlingen Norrbotten, där även statistiken är hämtad från.

– Förra året var det gruv- och stenbrottsarbetare som låg som nummer två, den tycks ha ersatts av processövervakare inom metallproduktion.

Men varför det är så, kan hon inte svara på. Det finns dock flera tänkbara förklaringar. Bland annat kanske inte arbetsgivare inom gruv- och stenbrottsindustrin sökt sommarvikarier än eller så beror det på den ökade efterfrågan inom stålindustrin, menar Maria Lundgren.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.254