Nyemissionen har genomförts för att finansiera det intäktsbortfall och åtgärdsprogram som bolaget tidigare har kommunicerat samt för att säkra en kapitalreserv för bolagets drift fram till positivt kassaflöde. Emissionen är villkorad av ett godkännande av extra bolagsstämma som förväntas hållas kring den 26 oktober 2012.
Efter slutförd emission uppgår antal aktier i Dannemora Mineral till 21 860 400 varav de nyemitterade aktierna utgör 29,7 procent av kapitalet och 19,9 procent av rösterna. Bolagets aktiekapital kommer att öka från 2 457 664 SEK till 3 497 664 SEK.
Dannemora Mineral kommer att genomföra en efterföljande nyemission (reparationsemission) om cirka 1 miljon aktier till kursen 20,00 kronor per aktie. Vid full teckning tillför emissionen 20 MSEK före kostnader. Avsikten är att ge existerande aktieägare som inte deltagit i gårdagens riktade emission möjlighet att teckna aktier på samma villkor som i gårdagens emission.