drabbar inte bara regionen, då den har varit en huvudarbetsgivare i närmare 100 år utan också underleverantörerna. Bara i Säffle finns 40 underleverantörer.
Volvo kommer att kalla till möte under de kommande veckorna för att informare vad nedläggningen innebär för underleverantörerna, skriver Affärliv.se. Samtidigt har IF Metall tagit till strid och kämpar för att nedläggningen ska upphävas och verksamheten ska stanna kvar i Säffle.
- Det vi ska försöka göra är att övertyga företaget om att anläggningen i Säffle behövs. Vi ska ta hjälp av löntagarkonsult och den lokala fackliga kännedomen. Fabriken har´alla förutsättningar för att producera bussar med hög kvalitet och till bra priser, säger IF Metalls förbundsordförande Anders Ferbe till P4.