Det nya forskningsprojektet ska förvandla kostsamt avfall från Stena Aluminium i Älmhult till en säljbar produkt för stålindustrin.
SlaggproduktI återvinningsprocessen av aluminium bildas det saltslagg som i sin tur fraktas varej dag, två fulla lastbilar går till Tyskland där slagget omvandlas till en EU- godkänd form som kan deponeras. Cirka 15 000 ton körs till Tyskland varje år, skriver Smålandsposten.
Annons– Det är ju inte bra, varken ekonomiskt eller miljömässigt med en så omfattande trafik, säger Stena aluminiums VD Fredrik Pettersson i artikeln.
AnnonsOmvandlasFörhoppningen är att kunna få bort transporterna och använda saltslaggget till en kommersiell produkt. I samarbete med forskare från SWEREA och Chalmers hoppas Stena att kunna göra en deponerbar produkt som kan stanna kvar på Äskya i Älmhult. Om projektet är lyckad kommer all omvandlad slagg att kunna köras direkt till SSAB.
Annons