23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

En lovande maskininvestering

Gårö Plåtproduktion AB utökar företaget genom en investering i en panelbock från Salvagnini.
Annons

Gårö Plåtproduktion arbetar med stansning, bockning, pressning, svetsning och montering i tunnplåt, främst stålplåt, rostfritt stål och aluminium. Nu har man även valt att satsa större genom en Panelbock P4Lean-2120 från Salvagnini.

Genom inköpet av en panelbock utökat företget sin bockningskapacitet. P4Lean motsvarar kapaciteten hos fyra till fem kantpressar. 

Annons

Systemet är helautomsatiskt, fullt utrustad med senaste tekniken på marknaden och Salvagninis patenterade klippfunktion som gör produktionen av små och smala detaljer effektivare. 

Annons

Det förekommer inte heller några ställtider i anläggningen, då MCU är styrd med sugkoppar och magneter. Maskinen är också utrustad med CLA-SIM och ställer om sig i så kallat "Masked time" vilket gör att onöda stopp kan undvikas för att rigga om maskinen.

Annons

Panelbockningsmaskinen ska installeras i det fjärde kvartalet i år.

Annons
Annons

Källa: Pressmeddelande

Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|