Ekonomiskt stöd behövs för att europeiska konsumenter ska vara villiga att betala för vätebaserad stålproduktion. Vätebaserad stålproduktion är vad som behövs för att minska CO2-utsläppen från Europas stålproduktion. Men höga energipriser kan göra detta svårare.
Rapporten från Hydrogen Europe slår fast att vätgaspriserna måste sjunka under 1,50 euro per kilo i ett "justerat prisscenario" som även räknar med att priserna faller på framtida fossila bränslen.
Mer grönt
Rapporten har tittat närmare på vad som behövs för att stålproduktionen i Europa ska bli mer grön och ställt detta mot stålproduktion som släpper ut CO2.
Slutsatsen i rapporten är tydlig: Det behövs ekonomiskt stöd för att konsumenter inte ska vara villiga att betala för gröna produkter.
Källa: Steeltimes International