23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Bombardier tar hem kinesisk order

Bombardier och dess jointventure-partner New United Group har valts ut som leverantör av driv- och styrsystem till en tunnelbanelinje i DongGuan, Kina där tågen håller en hastighet på 120 kilometer i timmen.

Bombardier tar hem order till höghastighetståg i Kina. Kontraktet gäller leverans driv- och styrsystem till den första tunnelbanelinjen i DongGuan i Shenzenprovinsen, södra Kina. Bombardiers anläggningar i Västerås och i Changzhou, Kina, kommer att svara för konstruktion, produktion, testning, kvalitetssäkring och, i ett initialt skede, reservdelar för driv- och styrsystemen till tågen. Bombardiers andel av ordervärdet är cirka 102 miljoner kronor.





Högre hastigheter

Det här är första gången som ett MITRAC-system installeras i ett kinesiskt tunnelbaneprojekt med marschfart på 120 kilometer i timmen, vilket ger stora vinster i kapacitet och service jämfört med de 70-80 kilometer i timmen som är det normala för tunnelbanor i Kina och den övriga världen.





- Det är glädjande att Bombardier befäster sin ledande marknadsposition när det gäller leveranser till kinesiska tunnelbaneprojekt. Tack vare att vi kan kombinera Bombardiers kompetens i Västerås och i Kina får vi fram vinnande koncept för en högintressant marknad, säger Håkan Agnevall, affärsområdeschef för Power and Propulsion Controls inom Bombardier i ett pressmeddelande.





Trafikstart på den 37 km långa linjen är planerad till 2015.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.218