Ingenjörerna från Fasitet får nya visitkort och på dem står det Benteler Engineering Services AB. Fasitet PDE AB gör alltså slag i saken och byter namn.
-Vi känner oss redo att ta steget och byta namn nu, vi ägs sedan 2006 av Bentelerkoncernen, berättar VD Ingrid Bergqvist.
En av fördelarna med namnbytet ser Ingrid i att kunderna nu på ett mer naturligt sätt får tillgång till hela Bentelerkoncernens kompetens.
-Organisatoriskt blir det ingen skillnad, vi fortsätter vara en flexibel organisation i Sverige med korta beslutsvägar.
Benteler Engineering Services fortsätter på den inslagna vägen; de tillhandahåller oberoende teknikkonsulter med bred kunskap och lång erfarenhet som levererar kompetens till marknadsledande företag i många branscher. Konceptet har varit framgångsrikt inom fordonsindustrin och nu satsar vi vidare på branscher som verktyg, medicinteknik, transport & energi.
-Vi har lika hög kompetens för konstruktion av produkter som för själva produktionsprocessen, berättar Ingrid.