23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Plåtspecialisten byter ägare

Idestagruppen har förvärvat samtliga aktier i Plåtspecialisten. Genom förvärvet ska Idestagruppen tillföras ny kompetens och kapacitet inom framförallt uppdragstillverkning av rostfria plåtdetaljer. Därmed breddas Idestas verksamhet ytterligare inom legotillverkning. 

Plåtspecialisten uppdragstillverkar detaljer och hela konstruktioner i plåt. Huvudfokus ligger på bearbetning av rostfri plåt och tillämpningar. Kunderna är framförallt svenska tillverkare av maskiner och processutrustning. Tillverkningen sker i egna lokaler belägna i Arlöv utanför Malmö.  Bolaget har 24 anställda och rörelsen omsätter cirka 35 miljoner kronor.

I köpet ingår även den industrifastighet i Arlöv där Plåtspecialisten bedriver sin verksamhet.

Till vd i Plåtspecialisten har Anders Pettersson utsetts och bolaget får därigenom gemensam ledning med Idesta Foodtech i Malmö och Standardbox i Sölvesborg.

Samtliga kund- och leverantörsrelationer fortgår oförändrade. 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.156