23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Boliden har hamnat i tvist

Boliden har informerats om att ett antal engelska och skotska företag ingående i den börsnoterade Travis-Perkinskoncernen har stämt Boliden vid en engelsk domstol. Stämningsansökan har ingivits till Competition Appeal Tribunal i London men har ännu inte delgivits Boliden.

Boliden är i blåsväder. Den information som Boliden hittills tagit del av innehåller en rad oklarheter och obestyrkta påståenden. Det är därför för närvarande inte möjligt för Boliden att ta ställning till kravet och vilken eventuell exponering, om någon, det innebär för Boliden.

Bakgrund

Grunden för talan är att Travis-Perkins påstår sig ha lidit skada genom de högre inköpspriser man tvingats betala på grund av den kopparrörskartell som Boliden och sju andra företag medverkade i under perioden juni 1988 - mars 2001, och år 2004 bötfälldes för av EU- kommissionen. Kommissionens beslut innebar bland annat att Boliden, efter att beslutet fastställts av Tribunalen i Luxemburg i maj 2010, betalade 367 MSEK i böter och ränta.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04