Haldex varslar 20 anställda på tjänstemannasidan. Företaget har inte återhämtat sig från den finansiella krisen och är i behov av att anpassas efter den rådande situationen.
– Vi har ett behov av att effektivisera ett antal av våra processer så det är en konsekvens av det. Det råder ju en viss osäkerhet i Europa och vi har inte heller helt återhämtat verksamhetsvolymen från den djupa nedgången 08-09, säger företagets VD Andreas Ekberg till Helsingborgs Dagblad.
AnnonsInget inom kollektivetI dagsläget hoppas man slippa varsla på kollektivsidan. Om det blir aktuellt kommer de visstidsanställda som finns på kollektivsidan att beröras i första hand. Fackförhandlingar kommer att inledas så snabbt som möjligt.
Annons– Min förhoppning är att det ska gå så snabbt som möjligt. Ju längre tid en sådan här process tar desto mer smärtsamt blir det för de anställda, avslutar Andreas Ekberg.
Annons