23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

SSABs styrelseordförande avgår

Det är med anledning av de ägarförändringar som ägt rum i SSAB under maj och juni i år som SSABs styrelseordförande, Bengt Kjell, meddelat styrelsen att han önskar avgå som ledamot och ordförande i styrelsen.

Och det snarast möjligt.

Styrelsen har också fått information om att valberedningen i SSAB, efter att ha fått information om Bengt Kjells avsikt, berett ärendet och beslutat att föreslå den nuvarande ledamoten Lennart Evrell som ny styrelseordförande.

Valberedningen föreslår även att antalet ledamöter i styrelsen reduceras från de för närvarande åtta ledamöterna till sju.

Därför har styrelsen beslutat att sammankalla en extra bolagsstämma så snart som möjligt genom en kallelse som kommer att offentliggöras i vederbörlig ordning.

Bengt Kjell har varit styrelseledamot och ordförande i styrelsen sedan 2015.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078