23948sdkhjf
Annons

Epiroc får 130 miljonersorder från Rio Tinto

Produktivitets- och hållbarhetspartnern för gruv- och infrastrukturindustrin Epiroc har vunnit en order från Rio Tinto för gruvutrustning som kommer att användas i bolagets järnmalmsgruvor i Pilbara-regionen i Australien.

Det globala gruvföretaget Rio Tinto driver ett integrerat nätverk av järnmalmsgruvor i Pilbara i västra Australien. Nu har gruvbolaget har beställt ett flertal borriggar av modellerna Pit Viper 271 och SmartROC D65.

Läs också: Rio Tinto vinner sitt andra litiumprojekt i Chile

- Rio Tinto är en långvarig kund hos Epiroc som är mycket fokuserad på innovation och hållbarhet. Epiroc är stolt över att kunna stöda bolaget på dess fortsatta resa mot högre produktivitet och optimal säkerhet, säger Helena Hedblom, Epirocs vd och koncernchef.

Det är inte de första av Epirocs borriggar som Rio Tinto köper in.

- Rio Tinto har köpt borriggar från oss under många år till många av deras gruvsajter världen över, berättar Ola Kinnander för Metal supply.

Men det är en stor order.

- Den här gången var det en ovanligt stor order som kom in, berättar han.

Borriggarna Pit Viper 271 och SmartROC 265 är laddade med intelligenta funktioner och byggda för att möta de tuffaste förhållandena. 

Ordern är värd mer än 130 miljoner kronor.

Kommentera en artikel
Annons
Annons
Utvalda artiklar

    Nyhetsbrev

    Tipsa en kollega

    0.094