UBD Group AB, i vilket UBD Cleantech AB står för den praktiska verksamheten, är ett företag som uteslutande levererar renoverade fordonsdetaljer direkt till den Europeiska Fordonsindustrins eftermarknad. En egenutvecklad och patenterad process för Renovering av Diesel Partikel Filter har introducerats till marknaden och ett flertal av de stora bilmärkena i Europa har anammat idén, meddelar företaget i ett pressmeddelande.
Tung erfarenhetLars Holmqvists breda erfarenhet, väl utbredda kontaktnät och mycket goda anseende inom Europeisk Fordonsindustri innebär en stor tillgång för UBD och den fortsatta positiva utvecklingen av företaget. Lars Holmqvist som efter nio år som CEO för den Europeiska leverantörsindustrin CLEPA med säte i Bryssel lämnar över sin post under våren 2012 har ett digert CV med sig i bagaget.
Lars har arbetat sedan 1976 som leverantör till fordonsindustrin bland annat som chef för Henkel i Sverige och i England, Nobel Industrier, Emissionsteknik, Johnson Matthey och Konstruktionsbakelit.