23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Svenska gruvjättarna får böta 75 miljoner

Annons

LKAB och Boliden får böter på totalt 75 miljoner kronor för att de använt för lite biobränsle i verksamheten. 

För några år sedan infördes krav att drivmedelsproducenter ska blanda in en viss mängd förnybar råvara i sina bränslen. Samma krav gäller storkonsumenter som till exempel LKAB och Boliden. Enligt SVT får dessa bolag nu böta för att de inte blandat in tillräckligt med förnybart bränsle i det drivmedel de använt under 2019. 

Annons

LKAB får böta 34 miljoner kronor på grund av att de missbedömt behoven samt att leverantören inte kunde enligt beställning. 

Boliden får böta 41 miljoner kronor. Deras förklaring är att leverantören inte producerat tillräckliga mängder. 

Annons

Jag tror böterna har effekt. Det är väldigt mycket billigare att följa reglerna än att ta böterna, säger Anders Wallinder, enhetschef på Energimyndigheten till SVT.

Annons

Bolagen har istället använt vanlig diesel vilket till ökade utsläpp motsvarande knappt 19 000 ton koldioxid. 

Bränslebolaget Smart Energy har också fått böter på 49 miljoner men de har överklagat beslutet. 

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02