23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Nästan 30 procents minskad stålproduktion

Annons

Under augusti månad producerades 258 tusen ton råstål i Sverige. Hittills i år har stålproduktionen minskat med drygt 16 procent jämfört med förra året.

Under augusti 2020 producerades det sammanlagt 258 tusen ton råstål i Sverige. Jämfört med augusti 2019 är det en minskning på 28,6 procent. Under sommaren har vissa ståltillverkare med anledning av coronapandemin och rådande ekonomiska läge stängt ner produktionen, vilket enligt Jernkontoret förklarar en större del av nedgången.

Annons

Hittills under året har det i Sverige producerats 2776 tusen ton råstål, vilket är en minskning med 16,1 procent jämfört med motsvarande period 2019.

Annons

Produktionsstatistiken har sammanställs av Jernkontoret och bygger på uppgifter från elva ståltillverkare i Sverige.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.142|