Saab meddelande i dag på sin
internsajtatt Guy Lofalk kommer att ansöka om att Saabs rekonstruktion ska avslutas.
Knappt en vecka kvarSaab och borgenärerna har cirka fem dagar på sig att meddela tingsrätten sin uppfattning innan rätten fattar beslut om att avsluta rekonstruktionen. Om inget sker kommer troligen konkursförhandlingarna startas under den närmaste månaden.
Ledningen för Saab Automobile kommer att överväga framtida steg och fortsätter de pågående diskussionerna med Youngman om den finansiering som behövs för att betala löner och kunna fortsätta rekonstruktionen
TingsrättenRekonstruktören Guy Lofalk har begärt att företagsrekonstruktionen för SAAB-bolagen ska upphöra. SAAB-bolagen, de borgenärer som var närvarande vid borgenärssammanträdet den 31 oktober 2011 samt de personer som ingår i borgenärskommittén kommer att ges tillfälle att yttra sig innan tingsrätten meddelar något beslut. Yttrandefristen löper ut torsdagen den 15 december 2012 klockan 13.00. Tingsrätten avser att meddela beslut i ärendet den 16 december 2011 klockan 14.00. Detta skriver Vänersborgs TIngsrätt på sin hemsida.
Läs begärna från Lofalk