Företaget har fått två nya kunder sedan 3 december. De har fått en stor order från Atlas Copco om årliga leveranser uppgående till cirka 2 miljoner kronor årligen samt från ABB Kabeldon som lagt order uppgående till cirka 600 tusen kronor årligen.
NyanställningarP4 Västerbotten skriver att enligt vd Per Lindqvist kommer man troligtvis att nyanställa.
JIT Mech har investerat i en ny horisontell fleroperationsmaskin med en till hörande FMS-anläggning för 20 paletter. Max storlek på arbetsstycket är 1450x1450x1450. Maskinen är en Mazak HC 8800. Leverans sker i september 2012.
JIT MechVerksamheten startade redan 1922 och sedan tidigt 60-tal har den till stor del handlat om serietillverkning av svetsade plåt- och rörkomponenter.