Rotork har köpt Fairchild Industrial Products Company, North Carolina, USA för 75 miljoner dollar. Rotorks nya del har kontor i Kina och Indien och också verksamhet i Mexiko, Ryssland och Brasilien, enligt Dalarnas Tidning Falun. Rotork införlivade Remote Control AB som har sitt säte i Falu för ett par år sedan och med det nya förvärvet kommer Faludelen vara komplett.
Strategiskt förvärvFörvärvet av Fairchild är i linje med Rotorks strategi att stärka sin närvaro på den globala marknaden för flödeskontroll och förvärvet leder till att Rotork skapar en ny division, Rotork Instruments
– Förvärvet av Fairchild kommer att stärka vår närvaro på den globala flödeskontrollmarknaden och bredda koncernens verksamhet och samtidigt ligger de nya produkterna nära vår kärnkompetens, säger koncernchef Peter France i ett pressmeddelande.