23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Jönköpingsföretag köper Metall Göte

Xano har på tisdagen, via dotterbolag, köpt samtliga aktier i Metall Göte AB i Värnamo.
Annons

Metall Göte svarvar industridetaljer i material som mässing, automatstål, rostfritt stål och aluminium. De största kundsegmenten är tunga fordon och hydraulik/pneumatik. Verksamheten bedrivs i egen fastighet i Värnamo. Företaget har 21 anställda och en årsomsättning på ca 35 MSEK.

Annons
Precision Technology

Metall Göte kommer att ingå i XANOs affärsenhet Precision Technology och konsolideras i koncernen från den 1 oktober 2011. Förvärvet av Metall Göte väntas initialt ha en obetydlig påverkan på XANO-koncernens resultat och ställning.

Annons
Grunden till köpet

Grunden till förvärvet är framför allt de synergieffekter som kan uppnås mellan Metall Göte och de i XANOs affärsenhet Precision Technology ingående bolagen Segerströms och Värnamo Industri.

Annons
Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web01