Informationen från Saab Automobile är bristfällig anser både FKG:s vd Svenåke Berglie och Clepas vd Lars Holmqvist skriver P4 Göteborg.
Saabs informationsdirektör Eric Geers säger dock till TTELA att de löpande håller kontakt med leverantörer och försöker hålla alla uppdaterade om läget.
Får underleverantörer som har gått till Kronofogden och eller försöker att begära Saab i konkurs mer betalt än de andra?
Enligt FKG:s vd Svenåke Berglie uppstår det rykten när Saab inte kommunicerar med underleverantörerna.
Men Berglie säger till TTELA att han inte tror på uppgifterna om att vissa leverantörer fått mer betalt än andra.
- Saab har ju helt enkelt inte pengar att betala och skulle inte våga gynna vissa framför andra. Men det vet ju inte alla leverantörer och då lämnar man ärendet till kronofogden eller försöker att begära företaget i konkurs.