Närkes Elektriska AB dotterbolag NEA Elmateriel AB är en elgrossist som omsätter cirka 850 MSEK med etableringar på ett 40-tal orter i Sverige. Kunderna är i huvudsak industriföretag.
ExpansionMed detta förvärv stärker Ahlsells sin närvaro och position inom sortimentet elmateriel i Sverige.
Annons- Våra verksamheter kompletterar varandra väl och vi ser den kombinerade enheten som en stark plattform för fortsatt expansion säger Göran Näsholm, koncernchef för Ahlsell AB.
AnnonsBästa erbjudandetPer Sjöstrand, VD för NEA-gruppen, säger i en kommentar att man valt att sälja verksamheten till Ahlsell, efter en konkurrensutsatt process med ett flertal intressenter, där Ahlsell totalt sett presenterat det bästa erbjudandet.
Annons