23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

SSAB lanserar Strenx 1100 Plus bandstål

Annons

SSAB lanserar Strenx 1100 Plus för starkare och lättare lyftutrustning.

Det är ett nytt varmvalsat, höghållfast stål med unika egenskaper för svetsning som ger mycket goda svetsnings- och bockningsresultat i bommar, ramar, kranar och annan lyftutrustning.

Annons

Svetsfogarna är i allmänhet den svaga länken hos mer avancerade sorter av konstruktionsstål som S1100 och S900.

Men Strenx 1100 Plus eliminerar praktiskt taget dessa svagheter eftersom hållfastheten, förlängningen och slagsegheten i det svetsade området uppfyller minimigarantierna för basmaterialet.

Annons

Generellt kan tillverkare av lyftutrustningar öka sin produktivitet och få fram mer avancerade designalternativ.

Fördelar med Strenx 1100 Plus i verkstaden:

– Ett ovanligt rent stål och en exakt kontrollerad tillverkningsprocess innebär genomgående hög kvalitet och förutsägbara resultat

Annons

– Garanterad planhet, tjocklek, bockbarhet

– Snäva toleranser garanteras

– Brett rekommenderat intervall för värmetillförsel

– Svetsning kan göras vid rumstemperatur, baserat på CTS-tester enligt ISO 17642-2:2005

– Optimal kombination av hållfasthet och seghet i det svetsade området och den värmepåverkade zonen

Annons

SSAB finns med på Bauma München 2019. Hall A6, monter 439.

Där går det att titta på prover på det nya Strenx-stålet och även lägga en beställning.

Företaget diskuterar också gärna testresultat och analyser av stålet, ger råd om uppgradering med mera.

Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.204|