Aliaxis presenterar de senaste nyheterna och tekniska lösningarna inom keramikområdet på mässan Advanced Engineering på Åbymässan i Göteborg den 27-28 mars.
Företaget har tillsammans med Friatec många års erfarenhet av keramiska produkter och lösningar för mängder av olika applikationer.
AnnonsI monter C14 går det att se allt från enklare keramiska produkter till avancerade kundanpassade mekaniska komponenter.
Det handlar om till exempel elektro-keramer för krävande elektriska tillämpningar samt keramer för högtemperaturanvändning.
AnnonsAliaxis högpresterande keramiska produkter används i en mängd olika applikationer inom industrin.
De finns i till exempel verkstadsindustri, kemisk industri, livsmedels- och läkemedelsteknik, bilindustri, offshore och subsea, papper och massa, forskning och utveckling med mera.
AnnonsI nära samarbete med sina kunder utvecklar företaget anpassade keramiska produkter och keramik-metall-konstruktioner.
Aliaxis har ett brett spektrum av produkter och material och finner lösningar och alternativ även för de mest extrema applikationer.
Annons Annons