Alumeco Sverige utvecklas starkt efter fusionen med systerbolaget Metallcenter Sverige. Metal Supply rapporterade om affären för ungefär ett år sedan.
Företaget ökar försäljningen inom alla sina tre viktigaste marknadsområden – aluminium, mässing och koppar.
AnnonsOmsättningen är på 983 miljoner kronor. Aktiviteten är god hos deras industrikunder. Fusionen har fått en positiv effekt. Men det finns ända en del osäkra faktorer.
– En orolig världsmarknad med skyddstullar, valutaförändringar och hot om sanktioner mot ryskägda Rusal har gjort det svårmanövrerat för oss och våra kunder, säger företagets vd Thomas Wulff, enligt ett pressmeddelande.
AnnonsDet finns flera externa faktorer som idag påverkar materialförsörjningen till den svenska industrin. Det saknas en stabilitet i omvärlden vilket innebär att det är oerhört svårt att tyda konjunkturen för den närmsta framtiden.
AnnonsFöretaget ser nu en mer moderat tillväxt framöver.
– Vi är ändå försiktigt positiva till den allmänna konjunkturen och orderläget är för dagen under kontroll, säger Thomas Wulff.
Alumeco Sverige är en del av en internationell koncern med moderbolaget placerat i danska Odense. Koncernen har verksamheter i Europa, USA och Kina.
AnnonsFöretaget är en stor nordisk leverantör av aluminium, koppar och mässing från lager till den metallbearbetande industrin.
Alumeco har verksamheter på sex svenska orter.
Annons
