23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Metal Supply
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Fullt upp för maskinsäljaren

"Svensk verkstadsindustri går otroligt starkt för tillfället."

Det är agenturföretaget Ejderstedts det handlar om. Mot bakgrund av en god efterfrågan i marknaden har de rekryterat Magnus Svärd som ny säljare. Han börjar hos dem efter semestern – den 6 augusti.

– Skälet är helt enkelt att vi har väldigt mycket att göra. Magnus Svärd kommer att jobba över hela landet, säger företagets vd Peter Fasth till Metal Supply.

Rekryten ansluter närmast från en tjänst som maskinsäljare hos Maskin Fransson. Dessförinnan var han servicetekniker hos Index Traub.

Han kommer att utgå från kontoret och hemmabasen i småländska Tenhult i Jönköpings kommun.

– Med det här blir vi 15 medarbetare i organisationen. Svensk verkstadsindustri går otroligt starkt för tillfället. Det är givetvis något som vi som maskinsäljare drar nytta av, säger Peter Fasth till Metal Supply.

Svärds uppgift blir att sälja skärande bearbetningsmaskiner. Bland annat ska han marknadsföra maskiner från Wele som har lanserat flera nya modeller. Ejderstedts är i full färd med att berätta om det här ute på marknaden.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.122